By Lukáš Janáčik on sobota, 13. jún 2015
Category: Informačné technológie

Webhosting

Webhosting

 

Hosting web stránok sa nazýva aj webhosting a je to služba potrebná k tomu, aby naše

stránky fungovali na našej doméne. Webhosting označuje službu, ktorá spočíva v prenájme

priestoru na serveri, ktorý je potrebný pre funkčnosť internetovej stránky. V jednoduchosti

môžeme hosting považovať za službu, pri ktorej si prenajímame miesto na disku a výkon

počítača - servera, na ktorom bude stránka uložená. Neoddeliteľnou súčasťou hostingu sú aj

ďalšie poskytované služby ako sú emaily, pravidelné zálohovanie údajov, ochrana pre vírusmi

a spamom, aktualizácia softvéru a ďalšie.

 

Typy webhostingu

 

Podľa typu zdieľania systémových prostriedkov:

- Zdieľaný hosting - prevádzka viacerých webových stránok na jednom serveri. Zákazníci (resp. správcovia webových stránok) zdieľajú systémové prostriedky jedného fyzického servera.

- Vyhradený alebo "dedikovaný" hosting - prevádzka webovej stránky na samostatnom serveri, vyhradenom pre potreby jedného zákazníka (jednej webstránky, portálu...). Dedikovaný web hosting je výhodný najmä pre web stránky s vysokou návštevnosťou a značným prenosom dát.

Podľa obchodného modelu:

- Komerčný alebo tiež "profesionálny" webhosting je platená služba. Za komerčný webhosting sa platia mesačné poplatky. Služba sa od freehostingu odlišuje predovšetkým absenciou reklamy a prítomnosťou prídavných služieb, ako je napr. technická podpora. Komerčný webhosting niekedy garantuje dostupnosť webovej stránky zmluvne.

- Freehosting je webhosting zadarmo. Prevádzkovateľ freehostingovej služby poskytuje

webhosting pre webové stránky zdarma. Spravidla pri zriadení freehostingu, dostávame doménu tretej úrovne tiež zdarma. Obvykle je však webová stránka doplnená prevádzkovateľom o reklamnú plochu, alebo sa reklama nachádza priamo v adrese webovej stránky. Iným modelom býva, že poskytovateľ podmieni využitie freehostingu zakúpením inej komerčnej služby. Zabezpečenie a technická podpora pri freehostingu býva spravidla nízka, až žiadna. Poskytovateľov freehostingu je veľké množstvo, kvalita poskytovaných služieb je však obyčajne dosť nízka. Zo slovenských poskytovateľov, kde stránka nie je doplnená prevádzkovateľom o reklamnú plochu môžeme využiť napríklad www.php5.sk. Lepšie sú na tom zahraničné spoločnosti poskytujúce freehosting, mnohé poskytujú lepšie služby, ako niektorí domáci poskytovatelia plateného webhostingu. Pekný zoznam porovnania zahraničných freehostingov môžeme nájsť na stránke www.free-webhosts.com. Je ťažké odporučiť nejaký konkrétny freehosting, keďže na každú internetovú aplikáciu máme rôzne požiadavky. Z tohto dôvodu sa musia líšiť aj požiadavky na freehosting.

Ďakujem, že ste si prečítali môj článok a dúfam, že sa vám páčil a že ste sa niečo nové dozvedeli.

Prajem pekný zvyšok dňa :)

Súvisiace články

Leave Comments