By Patrik Hyll on streda, 10. jún 2015
Category: Nezaradené

Slovensko

Základné informácie:
Vnútrozemský štát, samostatný od roku 1993 (predtým Československo)
Tvorí ho niekoľko historických území: Gemer, Spiš, Orava, Kysuce, Tekov, Abov, Novohrad, Zemplín a iné
Štátne zriadenie: republika na čele s prezidentom
Susedia: Česko, Poľsko, Rakúsko, Ukrajina, Maďarsko- najdlhšia hranica 654,08km
Rozloha: 49035km²
Počet obyvateľov: 5 445 324 (sčitovanie ľudí-2011), 54,4% tvoria ženy
Hlavné mesto: Bratislava, zároveň  mesto na Slovensku s najväčším počtom obyvateľom
Administratívne členenie: 8 krajov so 79 okresmi, 2883 obcí, 138 miest - členstvo: OSN (1993), Rada Európy, OBSE, NATO (2004), OECD, EÚ (2004)
Mena: € (euro), jedno €= 30,125SK
Úradný jazyk: Slovenčina
 
Povrch:
Povrch Slovenska je členitý. Na väčšine územia sa nachádzajú Karpaty. Ostatné pohoria: Javorníky, Beskydy,  Malá a Veľká Fatra, Nízke Tatry, Malé Karpaty, Vihorlat, Oravské Beskydy, Kremnické a Štiavnické vrchy ...
Podnebie:
Slovensko má mierne podnebie. Najnižšia teplota –41°C nameraná v roku 1929 vo Vígľaši-Pstruši v Zvolenskej kotline, najvyššia 40,3°C v Hurbanove v roku 2007.
Vodstvo:
Najdlhšia rieka je Váh (403 km) a Hron (298 km). Iné rieky: Dunaj, Ipeľ, Slaná, Orava, Kysuca, Hornád, Dudváh, Rimava, Nitra, Ondava, Laborec, Torysa, Morava, Hnilec, Topľa, Malý Dunaj ...
Jazerá sú najmä v Tatrách – plesá (ľadovcového pôvodu, spolu ich je asi 175), najväčšie je Veľké Hincovo pleso (20 ha, hĺbka 53 metrov).
Najväčšia priehrada je 

 

Slováci (85,8 %), Maďari (približne 10 % obyvateľov, najviac v okrese Dunajská Streda), Rómovia (1,7 % oficiálne, pravdepodobne je ich takmer 6 %), Česi (0,8 %), Rusíni (0,5 %) a Ukrajinci (približne 0,2 %), obyvateľov poľskej a nemeckej národnosti je po 0,1 percenta. Počet Slovákov žijúcich v zahraničí (najviac v USA) sa odhaduje na 2 016 000 Slovákov (hlásia sa k slovenskej národnosti, hovoria po slovensky, ale sú väčšinou štátnymi občanmi iných krajín). Pomaly rastie prirodzený prírastok obyvateľstva.

Na slovensku je asi 50 priehrad.

SR má bohatstvo minerálnych prameňov (takmer 1500) - najznámejšie vody sú Salvator, Kláštorná, Slatina, Baldovská, Rajec, Mitická, Santovka, Budiš, Cígeľka, Korytnica, Fatra. Vyskytuje sa aj veľa termálnych prameňov (najteplejšie v Podhájskej +80˚C) – iné termálne pramene sú napr.: Piešťany, Bojnice, Dudince, Trenčianske, Turčianske a Rajecké Teplice, Vrbov, Bešeňová, Oravice, Diakovce, Štúrovo, Veľký Meder.

Slovenské naj:

Najvyšším slovenským pohorím sú Tatry (maximálna výška 2655 m n. m. - Gerlachovský štít). Ich rozloha je viac ako 700 km2, z toho na Slovensku 550 km2.

Najhlbšou tiesňavou je Zádielska dolina s hĺbkou takmer 400 metrov. Charakteristickým javom je inverzia vegetačných pásiem. Dolina je štátnou prírodnou rezerváciou s rozlohou asi 2 km2.

Najväčším sopečným pohorím je Poľana (1.458 m n. m.). Je to mohutný, silne rozrušený stratovulkán. Priemer základne sopky je asi 18 km, priemer krátera je asi 6 km. Poľana je chránenou krajinnou oblasťou s rozlohou 200,79 km2.

Najväčší jaskynný komplex (vľavo) tvoria Demänovské jaskyne v Nízkych Tatrách. Vytvorili ich ponorné vody riečky Demänovky vo vápencoch Demänovskej doliny. Asi 30 objavených jaskýň má spoločnú dĺžku 22,5 km. Demänovská jaskyňa Slobody s bohatou kvapľovou výzdobou je jednou z najkrajších a najnavštevovanejších jaskýň.

 Najväčší stalagmit sa nachádza v Krásnohorskej jaskyni v Slovenskom krase. Vysoký je 32,7 m, pri základni široký 14 m. Vraj je najväčším na svete.

Najväčšie mesto sú Vysoké Tatry.

Najväčší riečny ostrov v Európe: Žitný ostrov na Južnom

Najväčší drevený oltár na svete: Levoča-Kostol sv. Jakuba, autor Majster Pavol z Levoče, začiatok 16. storočia, výška 18,6 m a šírka 6,3 m

Najšikmejšia stavba: Hodinová veža v Banskej Bystrici; 34,5 m, vychýlená o 68 cm.

Najvyšší vyrezávaný oltár v Európe: oltár Majstra Pavla z Levoče (18,62 m)

Najhlbšia priepasť: Brázda (205 m).

Najhlbšia jaskyňa: Starý hrad v Nízkych Tatrách (432 m)

Najstarší strom: Dub nazývaný aj strom matuzalem. Má 850 rokov, prežil vojny aj úder blesku. Meria 25 m a obvod jeho kmeňa v dolnej časti pri koreni je 12,4 m. Keď mal strom viac ako sto rokov, na naše územie vpadli tatárske vojská. Nachádza sa v Duninskom, okres Bardejov

Najdlhšie elektricky osvetlená jaskyňa na svete: Dobšinská ľadová jaskyňa (1896)

Najvyšší vodopád: Kmeťov vodopád (90 m) vo Vysokých Tatrách

Najmenšie dediny na Slovensku podľa počtu obyvateľov: sú dve obce v okrese Svidník – Havranec (11 obyvateľov) a Príkra (12 obyvateľov). Najmenej obyvateľov má osada Hadviga pri Turčianskych Tepliciach – trvalo tam žije 1 človek.

Najlepší spevák: Karol Duchoň (zomrel 35-ročný)

Najviac vyrobených áut na jedného obyvateľa!

Slovenské výrobky:

Bicykle CTM, Kenzel, puky pre NHL, svetoznáme destiláty, špeciálny druh vína pre Anglickú kráľovnú, drotárske výrobky, Figaro, Vinea, Kofola, kedysi Deva, samozrejme základné potraviny, pivo, Horalky, Kávenky, Lina, Mila, Snehulky, Papier a celulóza, kedysi ešte motorky, autá a elektronika.

Národné jedlo: bryndzové halušky s oškvarkami, iné: kapustnica, fazuľová, šošovicová, hubová, demikát (s bryndzou),  pečená hus a kačka s lokšami, strapačky, pirohy, živánska, podlesníky (baba, haruľa), granadír, vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom (na Vianoce), važecká pochúťka, údené koleno skalický trdelník, ryžový nákyp, parené buchty, orechovník, makovník, štrúdľa, tvarohovník, bábovka,

Zaujímavé tance: odzemok, ovčí zdych (napodobňuje skon ovce)

Slovensko a UNESCO: 
Radoslav Židek Snowboarding
Slovenský štvorkajak Kanoistika
2007 Michal Martikán Vodný slalom
Slovenský štvorkajak Kanoistika
2008 Michal Martikán Vodný slalom
Slovenský štvorkajak Kanoistika
2009 Peter Hochschorner a Pavol Hochschorner Vodný slalom
Reprezentácia Slovenska vo futbale Futbal
2010 Anastasiya Kuzmina Biatlon
Reprezentácia Slovenska vo futbale Futbal
2011 Peter Hochschorner a Pavol Hochschorner Vodný slalom
Reprezentácia Slovenska vo volejbale Volejbal
2012 Zuzana Štefečeková Športová streľba
Hokejisti Slovenska Hokej
2013 Peter Sagan[1] Cyklistika
Good Angels Košice[1] Basketbal

2014:

Podľa abecedného poradia sú v nej: Dominika Cibulková (tenis), Marián Gáborík(hokej), Marek Hamšík (futbal), Martina Hrašnová (atletika), Anastasia Kuzminová(biatlon), Peter Sagan (cyklistika), Matej Tóth (atletika), Erik Varga (streľba), Erik Vlček/Juraj Tarr (rýchlostná kanoistika) a Adam Žampa (zjazdové lyžovanie).

Slovensko a zaujímavé stavby

Leave Comments