By Lukáš Janáčik on nedeľa, 07. jún 2015
Category: Chémia

Rádioaktívne prvky

Rádioaktívne prvky obsahujú atómy, ktoré majú  tendenciu sa rozpadať na jednoduchšie atómy a vyžarovať energiu. Tento proces sa nazýva rádioaktívny rozpad. V prírode sa nachádzajú aj také prvky, ktorých jadrá atómov sa samovoľne rozpadajú, ide o prvky s prirodzenou rádioaktivitou. Iné prvky môžu byť rádioaktívne pri splnení určitých podmienok v jadrových reaktoroch.

Najznámejšie rádioaktívne prvky:

Urán je rádioaktívny striebrobiely kov a je hlavným zdrojom jadrovej energie.

Urán sa nachádza v prírode v malých množstvách, väčšinou sa vyskytuje v skalách. Urán je veľmi reaktívny. Používa sa najmä ako palivo v jadrových reaktoroch a na výrobu atómových bômb.

Plutónium je rádioaktívny kovový prvok. Väčšinou sa plutónium vyrába synteticky.

V prírode sa nachádza len vo veľmi malých množstvách. Plutónium je veľmi jedovatý prvok, pretože rýchle vyžaruje energiu vo forme alfa žiarenia (vysvetlím kapáneček neskôr). Plutónium je tiež veľmi výbušné.

Tórium je v prírode sa vyskytujúci rádioaktívny kov, ktorý je oveľa rozšírenejší ako urán. Patrí medzi prvky s najvyššou teplotou tavenia (okolo 3800 °C).

Typy žiarenia:

Existujú tri typy rádioaktívneho žiarenia, ktoré vydávajú rádioaktívne prvky. Označujú sa tromi písmenami gréckej abecedy:

α alfa

ß beta

γ gama

Typ rádioaktívneho žiarenia závisí od rádioaktívneho prvku. Niektoré rádioaktívne prvky vyžarujú viac ako jeden typ žiarenia.

  1. Žiarenie alfa:

Prúd častíc alfa. Keď jadro vyžiari časticu nazvanú alfa, stráca dva protóny a dva neutróny. Častica má kladný elektrický náboj. Častice alfa sú vyžiarené veľmi vysokou rýchlosťou, ale prechodom prostredím ju rýchlo strácajú (možno ich zastaviť aj pomocou dvoch listou papiera).

  1. Žiarenie beta:

Prúd záporne nabitých častíc beta elektrónov. Pri premene jadra sa uvoľňuje elektrón. Niektoré jadrá vyžarujú aj kladne nabité elektróny – pozitróny. Častice beta sa prevažne pohybujú rýchlosťou svetla. Žiarenie beta je asi sto – krát prenikavejšie ako alfa.

  1. Žiarenie gama:

Žiarenie gama je podobné ako rӧntgenové žiarenie, ale má kratšiu vlnovú dĺžku. Žiarenie gama je elektricky neutrálne. Šíri sa rýchlosťou svetla a preniká do veľkých vzdialeností. Žiarenie gama nemení jadro, ktoré opúšťa. Toto žiarenie je oveľa prenikavejšie ako žiarenie alfa a beta.

Dúfam, že sa vám môj stručný článok a rádioaktívnych prvkoch páčil. Chcel by som vám ešte povedať, že aj rӧntgenové žiarenie je typom rádioaktívneho žiarenia. Má však negatívny vplyv na ľudský organizmus, a preto by ste nemali chodiť na rӧntgen často, aby ste nemali zdravotné komplikácie.

Súvisiace články

Leave Comments