By Janko on nedeľa, 07. jún 2015
Category: História

Najnebezpečnejší ostreľovači v histórií

Nedávno som pozeral jeden film pod menom Americký sniper . A povedal som si či bolo viacej takých to ľudí akým bol ten človek vo filme . Tak som začal hľadať po nete a našiel som tých najlepších ostreľovačov , ktorý sa kedy objavili v bitkách . 

Kto sú to vlastne ostreľovači ? 

Ostreľovači patria k najnebezpečnejším a zároveň aj najsmrtiacejším armádnym povolaní. Tichý muž, ktorý dokáže na svoj cieľ nehybne čakať aj niekoľko hodín a zlikvidovať ho z ohromnej vzdialenosti. S pevnou rukou a dokonalým zrakom dokážu zasiahnuť cieľ aj z 2 km 

Vasilij Zajicev (1915 - 1991), 242 potvrdených zásahov
Sovietský ostreľovač, ktorý zabíjal jedného nemeckého dôstojníka za druhým , patrí vďaka filmu Nepriateľ pred bránami medzi najznámejších odstreľovačov sveta . 

Vasilij Zajicev vyrastal v obci Jelino na Urale.So zbraňou sa naučil zaobchádzať už ako chlapec pri poľovačkách. Pred druhou svetovou  vojnou pracoval v sovietskom námorníctve , ako úradík.  Neskôr sa dobrovoľne prihlásil na front. Bol pridelený do bojov o Stalingrad kde on sám od októbra 1942 do januára 1943 zlikvidoval oficiálne 242 Nemcov, neoficiálne čísla hovoria až o 500 mužoch.22. februára 1943 bol Zajcev vyznamenaný Radom Lenina a zlatou hviezdou hrdinu ZSSR.

Ľudmila Pavličenková (1916 - 1974), 309 potvrdených zásahov

Bola najúspešnejšia sovietská odstreľovačka všetkých dôb. Keď Nemci spustili operáciu Barbarossa a vtrhli do Sovietskeho zväzu, mala Ľudmila 24 rokov. Bola jednou z prvých dobrovoľníčok, ktoré vstúpili do červenej armády a pridelili ju k 25. pechotnej divízii. Najprv strávila desať týždňov v Odesse, kde si na konto pripísala 187 zásahov, ďalších 257 nepriateľov zabila v Sevastopole. Oficiálne jej však priznali „len" 309 nepriateľských úmrtí, z toho 36 bolo ostreľovačov.

Francis Pegahmagabow (1891 - 1952), 378potvrdených zásahov

Aj počas prvej svetovej vojny sa ostreľovači vyznamenali. Najlepším bol Kanaďan Francis Pegahmagabow, ktorý zabil 378 nepriateľov. Navyše si za to, že pod ťažkou paľbou prebiehal medzi zákopmi a roznášal informácie, trikrát vyslúžil medailu za odvahu. Keď sa však vrátil do Kanady, na jeho úspechy pri obrane pred nepriateľom sa zabudlo.



Adelbert F. Waldron (1933 - 1995), 109 potvrdených zásahov
Hoci Adelbert Waldron má na konte „len" 109 mŕtvych nepriateľov, o jeho neuveriteľnej muške kolovali medzi americkými vojakmi vo Vietname legendy. Zo všetky spomeniem príhodu, pri ktorej sa Waldronova čata presúvala po rieke Mekong na člne. Odrazu plavidlo zasiahla nepriateľská guľka a až o chvíľu sa ozval výstrel. Vojaci vedeli, že sa stali terčom ostreľovača a v panike zaľahli na zem. Waldron nie. Okamžite schytil pušku a jednou ranou zlikvidoval ostreľovača, ktorý sa ukrýval v 900 metrov vzdialenom strome. A to všetko z pohybujúceho sa člna.

Carlos Norman Hathcock II (1942 - 1999), 93 potvrdených zásahov
Hathcock bol pravdepodobne najlepším americkým ostreľovačom v dejinách. Vyhral nespočetné množstvo súťaží v streľbe a počas vojny vo Vietname naňho nepriateľské velenie vypísalo odmenu vo výške 30-tisíc dolárov. Išlo o závratnú sumu, pretože väčšinou sa odmeny vypisovali v hodnote asi osem dolárov.


Práve Hathcock má na konte asi najznámejší výstrel, ktorý sa objavil aj vo filme Zachráňte vojaka Ryana. Nepriateľského ostreľovača zabil guľkou, ktorá preletela priamo cez optický zameriavač a trafila ho do oka. 

 

Simo Häyhä (1905 - 2002), 705 potvrdených zásahov

Keď Sovieti vtrhli do Fínska, neočakávali tuhý odpor. Opak bol pravdou a ich invázia zrodila najúspešnejšieho ostreľovača všetkých čias. Simo Häyhä sa preslávil v rokoch 1939 až 1940 nielen tým, že zlikvidoval cez 700 nepriateľov, ale aj vďaka zbrani, na ktorej mal len klasické kovové mieridlá. Bojoval väčšinou sám, celý deň sa pohyboval hlbokými závejmi v teplotách, ktoré dosahovali -40 stupňov Celzia.



Keď sa Sovieti dozvedeli, aké množstvo ich vojakov padlo rukou jediného muža, vyslali vlastného otreľovača, ktorý mal za úlohu Häyhu zabiť. Vrátil sa na nosidlách a mŕtvy. Ďalšiu skupinu piatich lovcov sa nikdy nepodarilo nájsť. Ani celý prápor sovietskych vojakov o sile asi tisíc mužov Fína nevypátral. Nakoniec sa sovietske velenie rozhodlo pre delostrelecký útok, no neúspešne. Nakoniec ale Häyhu vyradila 6. marca 1940 z boja zablúdená guľka, ktorá mu rozdrvila dolnú čeľusť. Napriek tomu nezomrel a z bezvedomia sa prebral v deň podpísania prímeria.

Súvisiace články

Leave Comments