By Janko on utorok, 09. jún 2015
Category: Nezaradené

Ako funguje taká počítačová myška ?

Súčasť káždéj počítačovej zostavy a príde Vám taká maličká a nepodstatná no opak je pravdou lebo bez myšky si ťažško aspoň ja osobne nedokážem predstaviť prácu s počítačom tak aj preto by som sa chcel jej v tomto blogu povenovať . 

 Počítačová myš je vstupné zariadenie počítača. Slúžiace na ovládanie polohy kurzora na obrazovke a vykonávanie operácií tlačením tlačidiel. Počítačová myš je spravidla malý predmet, ktorý sa vojde do dlane a je voľne položený na stole alebo na mieste kde práve pracujete. V dolnej časti myši je zariadenie, ktoré detekuje pohyb myši vzhľadom k podložke a následne tento pohyb prenáša na obrazovku počítača. Myš dostala svoje meno, pretože staršie modely s káblom vedúcim k počítaču pripomínali toto zviera . Prvá mechanická myš bola vyrobená v roku 1963 a mala jedno tlačidlo. Dnešná moderná myš pracuje na základe optického senzora a má spravidla dve tlačidlá (jedno na výber, jedno pre kontextové menu), prípadne je doplnená aj skrolovacím kolieskom (pre vertikálny pohyb v dokumentoch).Myši počítačov Apple Macintosh mali len  jedno tlačidlo.

 

Dnes predávané myši , ktoré mávajú od jedného tlačidla po päť a viac, ktorých funkcie sú konfigurovateľné a využiteľné napr. aj pri hraní počítačových hier. Pripojenie myši k počítaču je riešené buď káblom, pôvodne napr. cez sériový port, PS/2, dnes najmä prostredníctvom USB, alebo bezdrôtovo, dnes najmä prostredníctvom bluetooth.

A ako vlastne funguje ? 

Nezasvätenému sa zdá, že princíp optickej myši bude nejakým spôsobom zložitý, možno aj ťažko pochopiteľný. Opak je našťastie pravdou, pretože princíp optickej myši je vlastne jednoduchší než princíp normálnej. Funguje to vcelku veľmi jednoducho, v myši je umiestnená akási malá kamera  ktorá sníma obraz v podobnom rozlíšení, aké má napríklad ikona programu. Rýchlosť jej snímania je samozrejme veľmi vysoká, od tisíc snímok za sekundu a tie najkvalitnejšie až dokonca šestisíc  vyhodnotených obrázkov za sekundu. Pokiaľ myškou hýbete, obraz sa posunie, čím je možno zistiť, akým smerom sa pohybujete, a ako rýchlo.

Ako správne tušíte, k vyhodnoteniu pohybu sa musí v myši nachádzať relatívne výkonný procesor, ktorý bežné myši nepotrebujú. Aby táto kamera niečo zachytila, musí byť plocha viditeľná, teda musí ju niečo osvetľovať. K osvetleniu plochy slúži jedna malá svietivá dióda (LED), ktorej svetlo je namierené pomocou hranolu/zrkadla na podložku. Zvedavcov určite zaujíma, prečo je to svetlo červené. Na to je jednoduchá odpoveď, okrem množstva možných technologických príčin nájdeme hlavný dôvod najmä v cene. Červená LED je totiž mnohonásobně lacnejšia ako napríklad LED modrá, a prečo by mali výrobcovia celkom zbytočne zvyšovať cenu zariadenia? Ako si teda môžete povšimnúť princíp optickej myši, je veľmi jednoduchý, ale taktiež bohužiaľ nákladný na realizáciu, pretože potrebujeme množstvo optiky, malú kameru a drahý mikroprocesor.Tak toto bolo opísanie fungovania optickej myši , krtorú sám používam .

A je to. Ich tajomstvo bolo odkryté aj ja na začiatku písania tohto článku som si ani nedokázal ako fungujú a nakoniec to je dosť jednoduchý princíp . 

 

Leave Comments