- Temná energia, vesmírna akcelerácia, vesmírna expanzia.
Ak sa pohybujete v okruhu fyziky, určite ste už počuli o temnej energii. Ale najprv si musíme vysvetliť, čo to je vesmírna akcelerácia a ako funguje expanzia vesmíru.
Ak by ste zmerali vzdialenosť nejakej galaxie dnes a o pár rokov, prišli by ste na to, že sa od nej vzdalujeme (samozrejme, ak ignorujeme gravitáciu blízkych galaxií).
Lenže keby ste sa dokázali dostať do inej galaxie a spraviť to isté meranie s pár galaxiami, ale spravili by ste ich z každej galaxie, zistili by ste, že každá galaxia sa vzďaluje od každej. Priestor sa zväčšuje. Toto je tzv. vesmírna expanzia.
Ale akou rýchlosťou sa to deje? Ako sa to spomaľuje? Každý by povedal, že táto expanzia a vzďaľovanie sa bude spomaľovať. Lenže vedci roku 1998 zistili niečo velice zaujímavé, šokujúce. Je to presne opačne, toto odďaľovanie sa zrýchluje.
Einsteinova teória vlastne perfektne túto vec podporuje. Jedna z jeho teórií hovorí o tom, že aj tam, kde nič nie je, je nejaká energia. Nazývame ju temná energia (dark energy) alebo vákuová energia (vacuum energy). Táto energia sama seba tlačí a to spôsobuje to, že toto zrýchlenie je zrýchlenie a nie spomalenie.
Samozrejme, je to len teória. Vedci sa snažia zistiť, či to je naozaj takto, alebo či je to len tým, že máme zlú teóriu gravitácie, že teória relativity je nekompletná alebo je to možno nejaká variácia tejto temnej energie. Ale ak je to pravda, táto expanzia bude stále rýchlejšia a z vesmíru sa stane tmavšie a osamelejšie miesto.
- Gravitácia a temná hmota
Myslím si, že každý, kto si číta tento článok, pozná základny vzorec a základné veci o gravitácii, o ktorej hovori Isaac Newton.
Ak by niekto nevedel, tak na našej zemi používame vzorec
Myslím si, že každý, kto si číta tento článok, pozná základny vzorec a základné veci o gravitácii, o ktorej hovori Isaac Newton.
Ak by niekto nevedel, tak na našej zemi používame vzorec
gravitacia_vzorec1
Kde namiesto a (zrýchlenie) dosadíme g (gravitačné zrýchlenie, ktoré sa pri približných výpočtoch používa s hodnotou 10, ale nie je konštantné).
F je sila, ktorou gravitácia pôsobí na teleso s hmotnosťou m s gravitačným zrýchlením g.
Príklad - Telesto s hmotnosťou 10kg. Aká gravitačná sila naň pôsobí?
F=mg
F=10*10
F=100N (100 Newtonov)
Ďalej poznáme univerzálny gravitačný vzorec, ktorý funguje viac-menej len pre dve perfektne gulaté telesá, ale pre približné výpočty sa dá použiť, čím menej je teleso perfektne guľaté, tým je to nepresnejší výpočet.
Kde F je sila ktorou na seba pôsobia dve telesá
G (alebo Κ ako Kappa) je konštanta - 6.673×10−11
m1 hmotnosť prvého telesa
m2 hmotnosť druhého telesa
r je vzdialenosť ťažísk týchto telies.
- Čo je to temná hmota?
Mali ste niekedy pocit, že je tu niečo, čo nevidíte, ale je to tu? Mali ste správny pocit - je to temná hmota.
Podľa hore uvedených vzorcov si môžeme vypočítať akou gravitačnou silou na seba pôsobia hviezdy (napríklad, podľa iných vzorcov dokážeme aj galaxie atď..)
Po prepočtoch fyzici zistili, že niečo nie je v poriadku. Podľa ich výpočtov sa mali hviezdy v galaxiách od seba oddeliť, jednoducho tam nebola taká sila, aby ich udržala pokope. Tak sme zistili, že je medzi nimi niečo neviditeľné (pre nás), čo ich drží. Predstavte si to ako šnúrky, ktoré ich držia, ktoré sa naťahujú.
Dark energy - Temná energia
Dark matter - Temná hmota
Luminous a nonluminous matter - Hmota akú si predstavujeme my. Jednoducho klasická hmota.