Stará Bystrica je malučká obec na Kysuciach. História nieje presne známa, ale vznikla okolo roku 1585. V histórií obci je asi najzaujímavejšie, že obec mala vlastnú židovskú synagógu, bola tu rozšírená cholera, v roku 1910 malo Tepličské panstvo v obci pivovar, mlyn, pílu a hámre na ťažbu železa.
Dnes má táto obec 2740 obyvateľov. Je to veľmi malá obec odrezaná od sveta, ale aj ju robí niečo zaujímavou. Podaktorí to možno viete a niektorí zas nie, ale v tejto obci sa nachádza jediný slovenský orloj.
Je to prvý a na svete jediný takýto orloj, zároveň je aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Na svete je jediný pretože je riadený počítačom a je teda najpresnejším orlojom na svete. Toto majstrovské dielo navrhol akademický sochár Viliam Loviska a zrealizoval ho architekt Ivan Jarina. Orloj sa na svetle sveta objavil 18. júla 2009.
Orloj v Starej Bystrici ako jediný z jestvujúcich orlojov na svete ukazuje prvý slnečný čas a okrem toho aj polohu mesiaca na oblohe, fázy mesiaca a polohu slnka v znamení zverokruhu. V priestore pod orlojom sa nachádza informačno-turistická kancelária.
Kompozíciu orloja tvorí sediaca Madona- sedem bolestná Panna Mária, patrónka Slovenska. Vo výklenku sa nachádza 6 brondzových sôch a 7 drevených sôch významných osobností Slovenskej histórie.
Bronzové plastiky historických osobností
Knieža Pribina – plastika je umiestnená v ľavom hornom výklenku orloja. Knieža Pribina je zobrazený s mečom v ruke. Pribina vládol v Nitre okolo roku 830.
Kráľ Svätopluk
– plastika je umiestnená v pravom hornom výklenku orloja. Kráľ Svätopluk je zobrazený s korunou na hlave, keďže práve on sa stal prvým kráľom starých Slovákov.
Anton Bernolák
(* 3. X. 1762, Slanica– † 15. 1. 1813, Nové Zámky) – Anton Bernolák bol slovenský rímskokatolícky kňaz a jazykovedec. Ako prvý kodifikoval spisovnú slovenčinu. Bernolákov pravopis vychádzal z trnavského nárečia. Jeho mimoriadny talent sa prejavil už v bratislavskom Generálnom seminári, kde sa zapálil za osvietenské reformy, a tam sa stal aj propagátorom národnobuditeľských snáh slovenského národa.
Ľudovít Štú
(* 28. X. 1815, Uhrovec - † 12. 1. 1856, Modra) Ľudovít Štúr bol najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života v polovici 19. storočia, poslanec uhorského snemu za mesto Zvolen v rokoch 1848-1849, kodifikátor súčasného slovenského spisovného jazyka založeného na stredoslovenských nárečiach (okolo 1843), jeden z vedúcich účastníkov Slovenského povstania v rokoch 1848-1849, politik, jazykovedec, učiteľ, spisovateľ a novinár. Patril medzi politických vodcov prvej Slovenskej národnej rady. Slovenská národná rada vyzvala v septembri 1848 Slovákov do ozbrojeného povstania za vydobytie si svojich národných a sociálnych práv. Bronzovú plastiku Ľudovíta Štúra dal pre Slovenský orloj odliať pán Ján Čierňava a Jozef Škorvaga.
Milan Rastislav Štefánik
(* 21. 7. 1880, Košariská - – † 4. 5. 1919 tragická smrť Ivanka pri Dunaji). Milan Rastislav Štefánik bol slovenský astronóm, politik, generál francúzskej armády. V rokoch 1914-1918 organizoval česko-slovenské légie v Srbsku, Rumunsku, Rusku, Taliansku a v roku 1918 protisovietsku intervenciu na Sibíri.
Andrej Hlinka
(* 27. 9. 1864, Černová – † 16. 8. 1938, Ružomberok). Jeho bronzová plastika je umiestnená v pravom krajnom výklenku Slovenského orloja. Andrej Hlinka bol slovenský rímskokatolícky kňaz, politik, vedúca osobnosť slovenského národného hnutia.
Slovenský orloj – drevené sochy slovenských apoštolov
Sv. Konštantín – Cyril
(*827, Solún - † 14. 2. 869, Rím). Na orloji je vyobrazený ako mních s otvorenou knihou. Sv. Cyril bol byzantský filozof, teológ, misionár, jazykovedec, prekladateľ a hymnograf, zakladateľ slovenského písomníctva. V roku 863 ho spolu s bratom Metodom byzantský cisár Michal III. poveril misiou na Veľkú Moravu.
Sv. Metod
(* 815, Solún - † 6. 4. 885, Veľká Morava). Na orloji je vyobrazený ako biskup s dvojkrížom. Sv. Metod bol spisovateľ, prekladateľ, právnik, prvý arcibiskup na území Slovenska, pápežský legát a misionár. V roku 867 odišiel s Konštantínom do Ríma, kde bol začiatkom nasledujúceho roku vysvätený za kňaza.
Sv. Gorazd
(9. – 10. storočie). Na orloji je vyobrazený ako kňaz držiaci v ruke malý dvojkríž a v druhej ruke zatvorenú knihu. Sv. Gorazd bol slovenský biskup a literát. Bol žiakom sv. Cyrila a Metoda. P
Sv. Andrej-Svorad
(* okolo roku 980– † okolo roku 1030). Na orloji je vyobrazený ako starý pustovník s kapucňou na hlave, opierajúci sa o palicu a s prevesenou kapsou. Sv. Andrej-Svorad je svätec, patrón mesta Nitry a nitrianskej diecézy.
Sv. Beňadik
(† 1034), pustovník. Na orloji je vyobrazený ako mladý mních so zloženými rukami. Sv. Beňadik je prvý slovenský mučeník, žiak sv. Andreja-Svorada a patrón nitrianskej diecézy.
Sv. Vojtech
(* asi 956– † 997). Na Slovenskom orloji je vyobrazený ako biskup s mitrou, berlou a knihou. Sv. Vojtech bol od roku 982 druhý pražský biskup, pochádzal z významného rodu Slavníkovcov.
(†1046), slovenský mučeník a nitriansky biskup z prvej polovice 11. storočia. Na Slovenskom orloji je vyobrazený ako biskup s palmovou ratolesťou. Sv. Bystrík pochádzal z vyššieho rodu z okolia Nitry. Predpokladá sa, že sv. Bystrík absolvoval učilište sv. Hypolita na Zobore. Zomrel ako nitriansky biskup počas útokov pohanov pri Budapešti, ktorí mu mečom spôsobili smrteľné zranenia. Vytvorenie sochy sv. Bystríka pre Slovenský orloj podporil pán Jozef Baculák.
Ak sa rozhodnete navštíviť Slovenský orloj, určite príďte na bicykli! Okolo orloja totiž vedie novovybudovaná cyklocesta, ktorá začína v Kysuckom Novom Meste a končí až v Terchovej. Nad dedinkou sa tiež týči nová postavená turistická vyhliadňa. Postavili ju v roku 2011 a vidno z nej panoramatickú okolitú prírodu- Kysucké Beskydy a Javorníky. Orloj určite odporúčam pozrieť.