By Janko on piatok, 06. marec 2015
Category: Osobnosti

Človek ktorý umrel zato že mal pravdu

O tomto človeku sa nedočítate v školských učebniciach ale aj tak by si zaslúžil aby jeho meno bolo známe nám aj ľuďom lebo trpel a nakoniec aj umrel preto lebo hovoril pravdu . 

Giordano Bruno sa narodil roku 1548  v Taliansku. Život tohto človeka ovplivnil Koperník zo svojou revolučnou teóriou o ktorej som už písal skôr. Bol tak veľmi presvedčený o svojej pravde , že  sa dostal do konfliktu s cirkvou a v roku 1576 musel ujsť z Talianska. Najprv odišiel do Ženevy, potom istý čas prednášal v Paríži, vyučoval aj v Oxforde a dlhší čas žil aj v Londýne v kruhu svojich šľachtických priateľov a priaznivcov. Potom sa  znova vrátil do Paríža, odtiaľ do nemeckých univerzitných miest Marburgu, Wittenbergu, Helmstedtu a nakoniec do Frankfurtu. Všade nadšene propagoval filozofiu, čo mu vynieslo mnoho nepriateľov medzi teológmi a scholastikmi, ktorí zastávali teologický svetonázor. Viac ako pätnásť rokov žil vo Švajčiarsku, Francúzsku, Anglicku a Nemecku. Túžil však po vlasti, a tak sa v roku 1592 na pozvanie istého Benátčana opäť vrátil do Talianska. Jeho takzvaný "priateľ " ho  zradil a Bruno padol do rúk cirkvi, ktorá  ho sedem rokov držala vo väzení a potom upálila za svoje filozofické učenie 17. februára 1600 na námestí Campo di Fiore v Ríme.

Ale prečo vlastne bol upalený? On ako prvý vyslovil tvrdenie , že slnko nie je absolútnym stredom vesmíru, ako to tvrdil Kopernik. Podľa neho takýto stred neexistuje. Každú jeho planétu a každý jeho bod môže pozorovateľ nazvať stredom vesmíru. Slnko teda nie je absolútnym stredom vesmíru, je len relatívnym stredom, t.j. stredom našej slnečnej sústavy.  

Ale Bruno nezostal iba pri tomto zašiel ešte ďalej a vyslovil myšlienku o tom , že vesmír je nekonečný .


Tieto Brunove myšlienky o nekonečnosti vesmíru majú veľký význam a Bruno nimi predbehol svoju dobu o niekoľko desaťročí. Odvážil sa vysloviť myšlienky, z ktorých mali ostatní kvôli drastickým praktikám cirkvi strach...





Súvisiace články

Leave Comments