A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335
Fyzikálne pokusy vo vani

Fyzikálne pokusy vo vani

10 €
Kúp a získaš 10 bodov ( 1 €)
Vypredané! Nie je možné objednať.


 

Kosmos - Fyzikálne pokusy vo vani

9 fyzikálnych pokusov do vane

Je možné postaviť z vody kopec? Môže tiecť voda za roh? Ako funguje hydraulika? Dokážeš sa pod vodu ponoriť tak, aby si si nenamočil vlasy? Môžu mydlové bubliny poháňať loďku?

Určené pre mladých vedcov starších ako 6 rokov

 

 

 

 

 

 

 

 

Kosmos - Fyzikálne pokusy vo vani - povrchové napätie

Pokus č.1: Dá sa z vody urobiť kopec?

Áno, vďaka javu, ktorý sa nazýva povrchové napätie. Molekuly vody chcú byť spolu, priťahujú sa slabými elektrickými silami. Týmto pokusom si tiež vyskúšaš, že mydlo dokáže povrchové napätie znížiť a zrušiť akýkoľvek kopec.

Zaujímavým javom je bublina. Bubliny majú veľmi veľký povrch pri veľmi malej hmotnosti. Čistá voda nedokáže vytvoriť samostatné bubliny, na to má príliš vysoké povrchové napätie - molekuly chcú byť spolu. S použitím mydla je však možné znížiť povrchové napätie a molekuly vody presvedčiť aby sa roztiahli a vytvorili bublinu. 

Pokus č.1 všetko názorne vysvetlí.

 

 

 

 

 

Fyzikálne pokusy vo vani - hydraulika

 

Pokus č.6: Ako funguje hydraulika

Hydraulika alebo hydraulický pohon je systém pohonu založený na tlakovej energii a fyzikálnej nestlačiteľnosti kvapaliny. Áno, voda sa stlačiť nedá, alebo len veľmi málo. Pri tomto pokuse sa zoznámiš s fyzikálnym princípom, ktorý je využívaný v bagroch, rýpadlách, brzdách a spojkách automobilov alebo v priemyselných robotoch.

Našim pokusom č.6 si priamo tento mechanizmus vyskúšaš. 

 

 

 

 

 

 

 Pokus č.8: Zlomená slamka

Urob jednoduchý pokus: do skleného pohára s vodou vlož umelú slamku. Ak sa pozeráme zboku alebo zhora, javí sa predmet vo vode ako zlomený. Vysvetlenie javu je nasledovné: Svetlo odrazené od slamky nevstupuje do nášho oka priamo, ale cez dve navzájom rôzne prostredia – vodu a vzduch. Pri prechode cez vodnú hladinu (rozhranie), lúč zmení svoj smer – láme sa. Okom vnímame, že svetlo prichádza zo smeru zlomeného lúča.

 

 

Pokus č.9: Potápačský zvon

Potápačský zvon, tzv. kesón, bolo kedysi najjednoduchšie zariadenie, ktoré umožňovalo prácu pod vodou. Je to v podstate nádoba obrátená hore dnom. Po ponorení do vody hladina vnútri zvona stúpne do takej výšky, v akej sa tlak vzduchu vnútri zvona rovná okolitému tlaku vody. Potápač stojí vo zvone tak, aby mal hlavu v priestore v ktorom je vzduch a môže pracovať pod vodou. Čas zotrvania pod vodou je úmerný objemu zvona. Vzduch vnútri zvona postupne stráca kyslík a naplňa sa vydychovaným oxidom ohličitým. Potápačský zvon opísal už Aristoteles v 4. stor p. n . l. Používal sa bežne v stredoveku na práce pod vodou.

V našej sade fyzikálnych pokusov nájdeš výbavu, s ktorou si môžeš potápačský zvon vyskúšať.

 

Kosmos - fyzikálne pokusy vo vani - potápačský zvon