A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Zaujímavosti

Zaujímavosti

Ako stará je naša Zem?

Poznatky, ktoré vedci získali skúmaním povrchu Zeme, pomáhajú určiť jej vývoj a stanoviť jednotlivé historické etapy. Celkový vek Zeme sa odhaduje na 4,6 miliardy rokov.

 

Ako sa volá vrchná vrstva Zeme?

Zemská kôra sa skladá z niekoľkých vrstiev. Jej vrchnú časť nazývame pôda. Tá zachytáva vodu a poskytuje živiny rastlinám a živočíchom. Pôda vzniká zmiešaním zvetraných hornín a humusu, ktorý tvoria časti odumretých rastlín a živočíchov. Kvalitu pôdy ovplyvňuje aj podnebie, preto je pôda v rôznych oblastiach dosť rozdielna.

Je obloha skutočne modrá?

V skutočnosti obloha nemá žiadnu farbu. Sfarbenie jej dáva slnečné svetlo, ktoré vytvára všetky farby dúhového spektra. Pri prechode atmosférou sa svetlo rozptyľuje. Modrá farba s najkratšou vlnovou dĺžkou sa rozptyľuje ľahšie ako ostatné farby s dlhšou vlnovou dĺžkou, preto sa nám zdá, že je nebo modré.

Čo spôsobuje zmeny počasia?

Raz je vonku teplo, inokedy chladno, niekedy prší, inokedy padá sneh a fúka vietor. Zmeny počasia vyvolávajú mnohé procesy, ktoré sa odohrávajú v najspodnejšej vrstve atmosféry – troposfére. Slnečné lúče ovplyvňujú teplotu, zmena tlaku vzduchu vyvoláva prúdenie vzduchu – vietor. Vďaka kolobehu vody v prírode vznikajú zrážky a to buď v podobe dažďa alebo snehu (to záleží od teploty).

Prečo sa volá Červené more červené?

Červené more dostalo názov podľa morskej riasy, ktorá sa v určitých obdobiach tak rozmnoží, že dáva vode červený nádych. More leží medzi Afrikou a Arabským polostrovom. Suezským prieplavom sa Červené more spája so Stredozemným morom.

Prečo je more slané?

Na rozdiel od riek a jazier je voda v mori slaná. A Ako sa soľ dostane do vody? Pôsobením dažďov sa soľ z hornín pobrežných skál vymýva a splavuje do mora. Pre potreby človeka sa soľ získava odparovaním morskej vody vo veľkých nádržiach.

Sú ľadové kryhy slané?

Z času na čas sa od ľadovca oddelia kusy ľadu. Ľadové kryhy sa najčastejšie objavujú v oblasti severného a južného pólu. More ich unáša do teplejších oblastí, kde ich slnko a voda roztopia. Kryhy teda nie sú slané, pretože nie sú z morskej vody, ale zo sladkej vody.

Ako vzniká piesok?

Piesok je zmes celého radu nerastných častíc. Tvoria ho zrnká kremeňa, sľudy, živca a ďalších nerastov. Vzniká geologickou činnosťou, pôsobením vetra, vody, postupným zvetrávaním skál.

Čo je mliečna cesta?

Mliečna cesta je špirálovitá galaxia (hviezdna sústava), ktorú tvorí mnoho miliárd hviezd. V jednom jej ramene sa nachádza aj naša slnečná sústava – s centrálnou hviezdou, Slnkom. Vo vesmíre je ohromné množstvo galaxií.

Ktorá je najvyššia hora sveta?

V pohorí Himalájí leží hora Mount Everest, ktorá meria 8848 m nad morom. Na ostrove Havaj však nájdeme horu Manna Kea, ktorej celková výška je 9150 m, ale nad hladinou mora vyčnieva iba jej malá časť.

Ktorý záznam o predpovedi počasia je najstarší?

Pozorovanie počasia je takmer také staré ako ľudstvo samo. Najstarší záznam predpovede je klínovým písmom zaznamenaný na babylonskej hlinenej tabuľke približne z roku 4000 pred naším letopočtom: „Ak je okolo slnka prstenec, bude pršať.“

Koľko meteoritov dopadne denne na Zem?

Pred dopadajúcimi meteoritmi chráni Zem atmosféra. Väčšie v ovzduší celkom nezhoria a dopadnú na Zem ako tzv. meteority. Je ich neuveriteľné množstvo – celková hmotnosť tých, ktoré dopadnú na zemský povrch sa odhaduje na niekoľko ton.

Majú atmosféru aj iné planéty?

Áno, majú, ale ich atmosféry sa odlišujú od atmosféry Zeme. Atmosféra Zeme sa skladá z kyslíka, ktorý je nevyhnutný pre život, z oxidu uhličitého a dusíka. Atmosféra Neptúna obsahuje najmä metán, atmosféry Jupiteru a Saturna tvorí vodík a hélium.

Pohybuje sa Slnko?

Áno, pohybuje sa spolu s ostatnými telesami slnečnej sústavy rýchlosťou 20 km/s. Otáča sa aj okolo svojej vlastnej osi. Rýchlosť bodu na nebeskom rovníku je 2 km/s.

 

Dúfam, že sa vám článok páčil a chcel by som vám oznámiť, že začnem pridávať články opäť o niečo aktívnejšie. Teraz som sa pripravoval na monitor a na prímačky (píšem v pondelok a v stredu, tak držte palce), a preto som nič nepísal ani nepridával, no keďže mám opäť čas tak sa do toho nejako dokopem ;)

Ohodnoťte tento článok:
Hviedy na oblohe..
Ropa

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
33035 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26305 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
26014 x čítané