A. Lutonského 716/11, Liptovský Mikuláš 031 01, SR
0911 803 335   

Rádioaktívne prvky

Rádioaktívne prvky

Rádioaktívne prvky obsahujú atómy, ktoré majú  tendenciu sa rozpadať na jednoduchšie atómy a vyžarovať energiu. Tento proces sa nazýva rádioaktívny rozpad. V prírode sa nachádzajú aj také prvky, ktorých jadrá atómov sa samovoľne rozpadajú, ide o prvky s prirodzenou rádioaktivitou. Iné prvky môžu byť rádioaktívne pri splnení určitých podmienok v jadrových reaktoroch.

 

Najznámejšie rádioaktívne prvky:

Urán je rádioaktívny striebrobiely kov a je hlavným zdrojom jadrovej energie.

Urán sa nachádza v prírode v malých množstvách, väčšinou sa vyskytuje v skalách. Urán je veľmi reaktívny. Používa sa najmä ako palivo v jadrových reaktoroch a na výrobu atómových bômb.

 

b2ap3_thumbnail_imgasdgfres.jpg

 

Plutónium je rádioaktívny kovový prvok. Väčšinou sa plutónium vyrába synteticky.

V prírode sa nachádza len vo veľmi malých množstvách. Plutónium je veľmi jedovatý prvok, pretože rýchle vyžaruje energiu vo forme alfa žiarenia (vysvetlím kapáneček neskôr). Plutónium je tiež veľmi výbušné.

 

b2ap3_thumbnail_sdg.jpg

 

Tórium je v prírode sa vyskytujúci rádioaktívny kov, ktorý je oveľa rozšírenejší ako urán. Patrí medzi prvky s najvyššou teplotou tavenia (okolo 3800 °C).

b2ap3_thumbnail_imgres_20150607-183927_1.jpg

 

 

Typy žiarenia:

Existujú tri typy rádioaktívneho žiarenia, ktoré vydávajú rádioaktívne prvky. Označujú sa tromi písmenami gréckej abecedy:

α alfa

ß beta

γ gama

Typ rádioaktívneho žiarenia závisí od rádioaktívneho prvku. Niektoré rádioaktívne prvky vyžarujú viac ako jeden typ žiarenia.

 

  1. Žiarenie alfa:

Prúd častíc alfa. Keď jadro vyžiari časticu nazvanú alfa, stráca dva protóny a dva neutróny. Častica má kladný elektrický náboj. Častice alfa sú vyžiarené veľmi vysokou rýchlosťou, ale prechodom prostredím ju rýchlo strácajú (možno ich zastaviť aj pomocou dvoch listou papiera).

  1. Žiarenie beta:

Prúd záporne nabitých častíc beta elektrónov. Pri premene jadra sa uvoľňuje elektrón. Niektoré jadrá vyžarujú aj kladne nabité elektróny – pozitróny. Častice beta sa prevažne pohybujú rýchlosťou svetla. Žiarenie beta je asi sto – krát prenikavejšie ako alfa.

  1. Žiarenie gama:

Žiarenie gama je podobné ako rӧntgenové žiarenie, ale má kratšiu vlnovú dĺžku. Žiarenie gama je elektricky neutrálne. Šíri sa rýchlosťou svetla a preniká do veľkých vzdialeností. Žiarenie gama nemení jadro, ktoré opúšťa. Toto žiarenie je oveľa prenikavejšie ako žiarenie alfa a beta.

Dúfam, že sa vám môj stručný článok a rádioaktívnych prvkoch páčil. Chcel by som vám ešte povedať, že aj rӧntgenové žiarenie je typom rádioaktívneho žiarenia. Má však negatívny vplyv na ľudský organizmus, a preto by ste nemali chodiť na rӧntgen často, aby ste nemali zdravotné komplikácie.

Ohodnoťte tento článok:
Čo je to energia?
Jedy

Súvisiace články

 

Účet blogera


Najaktívnejší blogeri

  • Patrik Hyll
    5 625 Bodov
  • Ulrich
    4 881 Bodov
  • Lukáš Janáčik
    4 647 Bodov
  • Janko
    1 676 Bodov
  • Dodo Farkaš
    1 174 Bodov
  • Martin Majtán
    693 Bodov
  • Natália Andrašková
    457 Bodov
  • Michal Chovanec
    455 Bodov
  • Adam Hančák
    353 Bodov
  • Lenka Baranovičová
    341 Bodov
 

Najčítanejšie články

Patrik Hyll
08. marec 2015
Biológia
V dnešnom blogu Vám ukážem že zvieratá nie sú len roztomilé, ale niektoré druhy aj poriadne škaredé. Matka príroda sa naozaj vyhrala do sýtosti, niektorých obdarovala priam neuveriteľnou roztomilosťou...
Hodnotiť:
33041 x čítané
Lenka Baranovičová
05. marec 2015
Biológia
Asi každý má rád motýle, aj ja. Ale mám medzi nimi pár obľúbených druhov, ktoré sú niečím výnimočné v porovnaní s ostatnými. Dnes by som vám chcela povedať o šiestich z nich....
Hodnotiť:
26305 x čítané
Prochy
11. október 2014
Prečo je to tak
Keď hodíme kameň do jazera, okamžite začne klesať na dno. Drievko pláva na hladine. Niektoré veci sa potopia, iné sa len zľahka ponoria. Od čoho to závisí?...
Hodnotiť:
26016 x čítané